J. Gottlieber: Česká Lípa má největší festival v republice
Festival Všudybud letošní rok otvírá další dekádu. Dvoudenní hudební festival proběhne z kraje června od pátku do soboty na vodním hradě Lipý i v jeho okolí a přivítá na 4 hudebních scénách na 40 převážně regionálních souborů z České Lípy a Nového Boru. Formát tohoto festivalu je v republice takřka ojedinělý a zároveň i největší.Všudybud již po jedenácté pořádá parta dobrovolníků, členů o. s. Filozofický klub Progres v České Lípě, a dělá tak radost nejen hudebním příznivcům a kapelám z regionu, ale především celkem komplexně mapuje českolipskou hudební scénu. O festivalu jsem si povídal s dramaturgem přehlídky a zároveň s šéfredaktorem našeho měsíčníku Lípa, který moc prosil, aby rozhovor kvůli propagaci vyšel již v květnovém čísle.
Co se dá říct o českolipské hudební scéně?
V prvé řadě rozumí našemu záměru, že festival je pořádán především pro ně. Aby měli prostor k prezentaci co nejširšímu publiku. Musím ale opětovně vyhlásit do světa, že festival jsme schopni pořádat i právě díky podpoře většiny regionálních účinkujících, kteří vystupují za nižší náklady, než by vystupovali jinde, mnohdy za nic. Za to jim patří obrovské díky. Jsme na jedné vlně. Oni dělají hudbu a my se je snažíme odprezentovat co největšímu množství lidí, kteří například normálně na jejich koncert do klubu nepřijdou, z jakéhokoli důvodu. Tady je slyší a jsou překvapeni a zároveň potěšeni, že kapela je z Českolipska. Místní scéna je různorodá a dost aktivní. Loni vycházela nová CD, letos tomu je také tak. Hardcoroví Scream of the Lambs, rockoví Unaffected Evolution, Vyjakomy, Papír sklo plasty, LizArt, folkový Kittchen, groovy B4 a další z nich budou hrát na koncertech nový materiál. Zároveň vznikají další nové kapely, jako Flush Buttons, Owoce, Illusions, Your Inner Beasts. Mohl bych vyprávět dál a dál. Je krásné to každý rok skrz festival mapovat.
Festival zve vždy i několik hostů, které nemají s Českolipskem nic společného. Koho letos nabídnete?
Jako každý rok máme i letos opět velkou radost z pozvaných interpretů. Nejvíc nás těší, že přijede legenda české hudby a literatury Pavel Zajíček. O jeho kapele DG 307 se učí na školách, fungují od 70. let, za tu dobu měli spoustu hudebních tváří a poloh, ale vždy šli svou cestou a přesto oslovovali posluchače. Těším se na konfrontaci jejich muziky s českolipským posluchačem. Potom se k nám vrátí nejvýraznější zpěvačka současnosti Nikola Muchová, na trase New York–Evropa jsme odchytli funkovou kapelu Nat Osborn Band, ale nabídneme i mladé české kapely, jako Circus Problem, kteří hrají balkánskou dechovku, nebo Voila s francouzským popem.
Zaslechl jsem, že program nabídne i návrat jedné již nehrající českolipské kapely.
Ano, Obří broskev se vrací na festivalové pódium. Jsme srdečně rádi, protože Obří broskev je legenda českolipské hudební scény. Před čtyřmi lety si dali po, myslím 16, letech existence pauzu, členové rozjeli vlastní úspěšné projekty a možná teskno po jejich hudbě, společném hraní, možná aura českolipského festivalu zapříčinily, že se Obří broskev sejde v kompletní sestavě na našem festivalu, tedy jenom u nás, v pátek večer. Pak prý zase usnou.
Slýchám, že si lidé lámou hlavu, proč nepozvete na festival nějaké posluchačsky silné jméno, které by zvedlo návštěvnický zájem o festival…
Nechceme, aby nás někdo plácal po rameni jenom proto, že se nám povedl uspořádat podobný festival, jako je v každé druhé obci s těmi stále stejnými jmény kapel – vypsaná fiXa, Wohnout a další. Jsme intoši, nedá se nic dělat. (smích) Rozumíme poptávce, ale chceme nabízet něco jiného. Kamarádka mi loni řekla, že na Všudybud nešla, protože na plakátě neviděla známé jméno. Já jí to nezazlívám, zároveň ale dokážu říct, že kdyby přišla, pochopila by, že dramaturgicky zveme kapely, které mají potenciál zasáhnout většinového posluchače, i když to nejsou známá jména. Letos máme na programu funk, balkánskou dechovku, rock’n’roll, punkrock, folk, pop. Všechno to jsou kapely, které mají krásný zvuk a energie na rozdávání, umí hrát i zpívat.
V čem vidíš sílu festivalu Všudybud?
Jsme festival českolipských kapel, přes to nepojede vlak, máme na programu přes 30 regionálních interpretů. Zároveň se snažíme nabídnout jména z české scény, která mají nějaký hudební ksicht a dokážou vás oslovit, ať hudebně, energií, texty, i populárními žánry. Nechceme dělat festival sami pro sebe. Ale rozhodně ho chceme dělat podle nás, nikoli podle jiných festivalů. Také věřím, že náš festival je místem setkání lidí v krásném prostředí, ať již kvůli tomu, že mají stejný zájem, nebo jen chtějí potkat staré známé.
Jaké organizační novinky nabídnete?
Festival bude prvně v historii regulérně dvoudenní. Čtyři hudební scény pojedou od pátečního odpoledne až po celou sobotu. To je nejzásadnější věc. Velká věc je i počet regionálních účinkujících, který přesahuje číslo 30. Tím jsme bezkonkurenčně největší regionální festival v České republice a jsme hrdí na to, že jsme za 11 let neustoupili od našeho plánu podporovat českolipskou kulturu a dávat jí příležitost k prezentaci, a to bez žánrových předsudků.
Převzato z magazínu lípa, autor: Rudolf Živec